Bakan Yardımcısı Ergüneş, Vali Baruş'u Ziyaret Etti

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya'ya gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, Vali Aydın Baruş'u makamında ziyaret etti.

Bakan Yardımcısı Ergüneş, Vali Baruş'u Ziyaret Etti

Malatya Valiliği makamında gerçekleşen ziyarette Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Malatya’nın tarihi, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler vererek sözlerine başlayan Vali Aydın Baruş, “Aile ve çocuk hizmetleri bakımından Malatya’mız çok sorunu olmayan ve başarılı bir şekilde bu hizmetleri yürüten bir il. Merkezde bir huzurevimiz var. Özel bakım merkezlerimiz var 3 tane. Yine çocuk evlerimizde aile ve çocuk hizmetlerimizi iyi bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Yine aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda da koordinasyon halinde diğer yerel yönetimlerimizle ve diğer birimlerle birlikte etkin bir mücadele yürütüyoruz. İki kadın konuk evimiz var. Bu kadın konuk evlerimizde de şiddete maruz kalan kadınlarımız ve onların aile fertleri olan çocuklarımızı barındırıyoruz. 2021 yılında da yaklaşık 655 civarında kadın ve çocuğumuzu bu evlerde barındırdık. Kadın ve çocuk hizmetleri yönünden de gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bu şiddet olayları ve zor durumda olan aile fertleri git gide azalır bütün amacımız bu” şeklinde konuştu.

Aile içi şiddetin önlenmesi noktasında düzenli olarak çalışmalar yapıldığını ifade eden Vali Baruş, “Aile içi şiddetin önlenmesi noktasında İçişleri Bakanımızın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımızın da talimatları çerçevesinde toplantılarımızı da düzenli olarak yapıyoruz. Bunları azaltmak için gerek eğitim çalışmaları gerekse tedbir kararları noktasında da son derece hassas davranıyoruz. İnşallah bu noktada daha başarılı bir şekilde çalışmalarımızı yürütür ve üzücü olayların meydana gelmesine hem engel oluruz hem de mağdur olan vatandaşlarımıza kadınlarımıza çocuklarımıza devletin sıcak şefkatli elini zamanında uzatırız” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş yaptığı konuşmasında, Bakanlık olarak Malatya’da hizmet memnuniyetini arttırma noktasında istişarelerde bulunacaklarını ifade ederek, “Malatya’da hizmet memnuniyetini arttırma noktasında yapılabileceklerimizi hep beraber istişare edeceğiz. Milletin hak ettiği hizmet kalitesini bütün Malatyalı kardeşlerimize inşallah hediye etmek istiyoruz” dedi.

Bakanlık olarak, vatandaşların hizmet kalitesini arttırmak için sürekli çalıştıklarını belirten Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, “ Biz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak sosyal refahı paylaşan bir bakanlığız. Bu toplumun yetiminin, öksüzünün, kimsesizinin, engellisinin, yaşlısının tek sığınağı bizim bakanlığımız ve biz hizmetlerimizi bakanlığımız üzerinden sunmaya çalışıyoruz. Bakanlığımızın çalışanları 7-24 esasına göre bu hizmetleri vatandaşımıza götürmeye gayret ediyorlar. Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Bu hizmet kalitesini arttıracak güzel hizmetlere inşallah hep beraber imza atarız. Dolayısıyla biz bakanlık olarak hep şu şiar üzerine hareket ediyoruz. Son yetimin başını okşayıncaya kadar, son aç yatağına tok girinceye kadar ve son mağdur hakkını alıncaya kadar bu mücadeleyi beraber bakanlık olarak çalışanlarımızla birlikte yürütmeye gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.


Valilik ziyaretinin ardından Vali Aydın Baruş ve Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü ziyaret ettiler. İl Müdürlüğü toplantı salonunda İl Müdürü Galip Sökmen, İl Müdür Yardımcıları ve Kuruluş Müdürlerinin katıldığı brifing programında İl Müdürü Sökmen tarafından ilimizde yapılan çalışmalar ve 2022 yılında yapılacak çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde gerçekleşen bilgilendirme toplantısının ardından Vali Aydın Baruş ve Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (ÇEKOM) ev ziyareti, Huzurevi ve MİAD Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğünü ziyaret ederek incelemelerde bulunup yetkililerden bilgi aldılar.